Dlaczego MUSZĘ wymieniać filtry w moim rekuperatorze?
System wentylacji będzie w stanie dostarczać świeże powietrze przez cały rok tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio serwisowany, t.j. kiedy filtry powietrza będą wymieniane co najmniej 2 razy w roku.
Kiedy ostatnio wymieniałeś filtry?
Większość użytkowników rekuperatorów prawdopodobnie powie "nie pamiętam, może pół roku temu"..
Zwykle oznacza to, że filtry nie były wymieniane rok, dwa lata, pięć lat temu, a czasem wcale.
Filtry rekuperatora należy wymieniać co najmniej dwa razy w roku,
najlepiej przed i po sezonie grzewczym. Jeśli filtry nie są wymieniane w odpowiednim czasie, rekuperator zużywa więcej energii elektrycznej, pracuje głośniej i, co najważniejsze, nie zapewnia przepływu świeżego powietrza, którego potrzebujesz! Żywotność filtrów powietrza różni się w zależności od klasy filtracji, a im gęstszy filtr, tym szybciej się zapycha. Ciągłe korzystanie z urządzenia wentylacyjnego powinno być monitorowane, a w razie potrzeby należy zwiększyć jego wydajność wentylacyjną. Jeśli 40% ustawienia mocy jest wystarczające do wentylacji domu natychmiast po wymianie filtrów, 80% może nie być wystarczające pod koniec okresu eksploatacji filtrów. Regularna wymiana filtrów pozwoli więc również zaoszczędzić energię elektryczną.
Każdy rekuperator wyposażony jest w dwa filtry powietrza. Jeden z nich został zaprojektowany w celu ochrony wrażliwych elementów urządzenia przed uszkodzeniem, a drugi w celu zapewnienia komfortu w pomieszczeniu w którym przebywamy. Zarówno filtry powietrza nawiewanego, jak i wywiewanego muszą być wymieniane z określoną częstotliwością. Przepływ powietrza wywiewanego jest szczególnie ważny, ponieważ jest on wykorzystywany przez rekuperatora do odzyskiwania ciepła w celu ogrzania świeżego powietrza nawiewanego do pomieszczenia.
Filtr powietrza nawiewanego zatrzymuje cząstki stałe (kurz, dym, popiół, sole) znajdujące się w powietrzu zewnętrznym, a także mikroorganizmy (pleśń, bakterie i wirusy) oraz pyłki. Im gęstszy filtr, tym mniejsze cząsteczki i tym więcej cząsteczek może on wychwycić. Im mniejsze cząsteczki, tym większe zagrożenie dla zdrowia.
Filtr powietrza wylotowego zatrzymuje kurz w pomieszczeniu. Po dostaniu się do wnętrza urządzenia mogą one uszkodzić łożyska wentylatora lub osadzić cienką warstwę na płytach wymiennika ciepła. W pierwszym przypadku urządzenie po prostu przestanie działać. W drugim przypadku nic się nie stanie – a właściwie nic łatwo zauważalnego. Jednak np. pył budowlany zwilżony wilgocią skroploną przez rekuperator utworzy ciągłą warstwę tynku na cienkich płytach wymiennika ciepła, co uniemożliwi ciepłemu powietrzu skuteczne ogrzanie dostarczanego zimnego powietrza zewnętrznego. To natomiast nieodwracalnie zmniejszy wydajność cieplną twojej jednostki.
Jaką klasę filtracji wybrać?
G4, M5, czy F7? Coarse, ePM10, a może ePM1? Wybieraj klasę filtrów w zależności od miejsca zamieszkania, pory roku i terminu zakończenia prac budowlanych.
Wybieraj klasę filtracji w zależności od miejsca zamieszkania, pory roku i terminu zakończenia prac budowlanych
Od 2012 r. skuteczność filtrów powietrza była określana na podstawie zgodności materiału filtracyjnego z normą EN 779:2012 Nowa norma ISO 16890 weszła w życie w lipcu 2018 r., ale dla wygody konsumentów wielu producentów dostarcza swoje produkty zgodnie z obiema normami. Ponizej – klasy filtrów powszechnie stosowane w systemach wentylacyjnych:
EN 779:2012 | ISO 16890 | Zatrzyma |
G4 | Coarse | Gruboziarnisty pył zawieszony |
M5 | ePM10 55% | Cząstki stałe średniej wielkości |
F7 | ePM1 70% | Najdrobniejsze cząstki stałe |
Im wyższa klasa filtracji, tym drobniejsze cząstki zatrzymuje filtr. Wybieraj filtrowanie efektywne (F7/ePM1) jeśli:
Miejsce zamieszkania. Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, czy wlot powietrza do urządzenia wentylacyjnego znajduje się w pobliżu miejsca parkingowego.
Pora roku. Wiosną i latem, jeśli w pobliżu domu znajduje się duża liczba drzew wytwarzających pyłki. Również zimą, jeśli w sąsiedztwie znajdują się domy ogrzewane paliwami stałymi.
Zakończenie prac budowlanych. Jeśli Twój dom lub dom Twoich najbliższych sąsiadów nie został jeszcze ukończony, trwa układanie nawierzchni, a na zewnątrz jest dużo kurzu. Jeśli urządzenie wentylacyjne zostanie uruchomione dopiero po zakończeniu prac wykończeniowych, zaleca się zastosowanie filtra wyższej klasy do filtrowania nie tylko powietrza nawiewanego, ale także wywiewanego. Chroni to wrażliwe elementy urządzenia, takie jak wymiennik ciepła i wentylatory, przed możliwym uszkodzeniem.
Szczególnie ważna jest regularna wymiana filtrów powietrza w urządzeniu wentylacyjnym, ponieważ, zapchane cząstkami stałymi, przepuszczają mniej powietrza. Jeśli filtr zgrubny G4/ISO nadal przepuszcza pewną ilość powietrza po sześciu miesiącach pracy, to filtr F7/ePM1 może całkowicie przestać przepuszczać powietrze. Filtry o różnej wydajności mają również różną żywotność – im bardziej wydajny filtr, tym szybciej się zatka.